Są popularne na całym świecie i dostępne przez cały rok. Mówi się o nich, że to antyrakowe warzywa długowieczności i młodości. Poznaj smakowe i zdrowotne właściwości buraków.
Buraki cieszą się uznaniem w kuchniach całego świata. Do Polski przywędrowały z krajów śródziemnomorskich. Ich walory odżywcze cenione były już w czasach średniowiecza. Na rynku dostępnych jest wiele odmian buraków jadalnych: kuliste, stożkowate, lekko spłaszczone oraz długie. Te ostatnie niedawno przybyły do nas z Kanady, są bardzo smaczne i szybko się gotują.
Korzeń buraka jadamy bez względu na pory roku, a latem wykorzystujemy również odmiany liściowe. Botwinę w wielu krajach stosuje się jako zamiennik szpinaku lub szparagów. W Polsce z buraków najczęściej przygotowujemy barszcz, ćwikłę, bądź dodajemy je do sałatek. Świetnie sprawdzają się również w bardziej egzotycznych wydaniach: galaretce z krewetkami czy z pieczonymi śliwkami w sosie karmelowym. Znane i uwielbiane przez wegetarian są buraczane burgery. Buraki są niskokaloryczne, dlatego są doskonałym dodatkiem do mięs.
Słodkawy miąższ buraka zawiera wiele witamin, kwasów organicznych, jest także bogaty w sole mineralne. Wszystkie te skarby zwiększają naszą odporność, odtruwają organizm oraz hamują rozwój bakterii. Jedząc buraki możemy obniżyć poziom cholesterolu oraz zapobiec miażdżycy. Buraki zwalczają również anemię, bo zwiększają liczbę czerwonych krwinek, równocześnie zapobiegając nadciśnieniu i chorobom serca. Warto pić świeży sok z buraków, gdyż ten oczyszcza krew, a dzięki antocyjanom działa antyrakowo. Wymieszany z sokiem z cytryny, leczy stany zapalne gardła i anginę.