Organizm żeby dobrze funkcjonować domaga się dużych ilości składników odżywczych, które zapewniają energię potrzebną do życia. Nie tylko sportowcy powinni dbać o swoje zapotrzebowanie na budulec jakim jest białko, ponieważ każdy, kto chce utrzymać zdrową sylwetkę i dobre samopoczucie powinien o tym pamiętać. Specjaliści w dziedzinie zdrowego odżywiania już od dawna podkreślają znaczenie w diecie i negatywne skutki jego braku.
Białko – jego znaczenie
Znaczenie białka w diecie doskonale obrazują druzgocące konsekwencje jego niedoboru. Nieodpowiednia ilość tego składnika odżywczego uniemożliwi wzrost, odbudowę tkanek i zahamuje dojrzewanie. Ponadto obniżona zostanie odporność, co ułatwi wirusom dostanie się do organizmu i zainfekowanie go. Taka sytuacja może powodować również apatię, zmiany skórne i zaburzenia w myśleniu i funkcjonowaniu mózgu. Białko służy między innymi do regulacji przebiegu procesów immunologicznych i syntezy hormonów. Za mała jego ilość jest szczególnie niebezpieczna dla młodych osób i kobiet w ciąży. Należy dbać o dostarczanie odpowiednich ilości białka żeby uniknąć tych przykrych objawów.
Białko a dieta wegetariańska
Nie od dziś wiadomo, że przeciwnicy wegetarianizmu upierają się, że najlepszym źródłem białka jest mięso i tylko spożywając je można wyposażyć organizm w ten budulec. Dorosły człowiek niewiele ruszający się w ciągu dnia pownien spożywać około 0,8-1 grama na kilogram masy ciała. W zależności od wieku, stopnia aktywności i postawionego sobie celu metamorfozy sylwetki te wartości mogą się zmieniać. Ważną kwestią jest także stopień przyswajalności białka w produktach, gdzie jego najlepiej przyswajalnym źródłem są jajka. Ryby, które spożywają niektórzy wegetarianie również dostarczają spore ilości tego składnika. Mimo ciągłych sporów o to, czy kuchnia wegetariańska jest odpowiednia, to oczywiste jest, że nie tylko mięso posiada ten składnik odżywczy, więc nie trzeba go spożywać by cieszyć się dobrym zdrowiem. Produkty roślinne zawierają nie tylko ten budulec, ale również błonnik, który pozwala zapobiegać miażdżycy, oczyszcza złogi jelitowe i wspomaga odchudzanie.
Dostarczanie białka w diecie wegańskiej
Kolejną ważną kwestią jest dbanie o właściwe odżywienie swojego ciała stosując dietę wegańską. Niektórzy decydują się na nią ze względów ideologicznych, inni zaś z przyczyn osobistych lub zdrowotnych. Jak wiadomo, w tym przypadku nie spożywa się mięsa, jak również produktów odzwierzęcych, takich jak mleko, jajka, sery i inne. Głównym źródłem białka jest soja, która dostarcza aż 34,4 gramów tego składnika. Można przygotowywać wegańskie dania z tym produktem w roli głównej, jak również te z ciecierzycy lub soczewicy. Niektóre z nich będą do złudzenia przypominać te tradycyjne, jak na przykład sojowe pulpety, burgery z ciecierzycy i szpinaku oraz wegańskie spaghetti. Są nie tylko smaczne, ale również pełnowartościowe. Poza roślinami strączkowymi źródłem tego budulca będzie tofu, mleko sojowe i różne produkty zbożowe takie jak ryż. Na przegryzkę można podjadać orzechy i najróżniejsze nasiona.